O projektu

Tiskové zprávy

Zahájení turistické sezony 2018

Symbol chmelařského Žatce skřítek Hopík a pohádková postavička Ohřinka odstartují společně další turistickou sezónu v Dolním Poohří. Stane se tak první dubnový den v Žatci. Program nabídne zábavu pro děti i dospělé, vstupy na chmelařské atrakce zdarma i křest nových publikací o Dolním Poohří.
Oslavy, které pořádá Destinační agentura Dolní Poohří, se budou odehrávat na náměstí Prokopa Velkého v Žatci, v centru historických chmelařských staveb, které kandidují na seznam světového dědictví UNESCO. Spolupořadateli zahájení jsou letos Chrám Chmele a Piva, Chmelařské muzeum a město Žatec.
„Hlavními postavami zahájení v neděli 1. dubna budou naše Ohřinka a žatecký Hopík, dorazí i Ohřínek a víla Egerie,“ vysvětluje ředitelka Destinační agentury Libuše Novotná Pokorná.  Akce vypukne ve 13 hodin nástupem Chmelobrany včetně její dětské skupiny. Historickým klíčem otevřou zástupci města Žatce a Chmelobrany Chmelový maják a zahájí tím jeho novou návštěvnickou sezónu. Součástí zahajovacího ceremoniálu bude též křest nových turistických publikací, které vydává Destinační agentura Dolní Poohří.
Po hudebním vystoupení  žatecké folkové skupiny TFC bude připravena kuchařská show  Věry Bauerové z libochovické restaurace Pamplona. „Všechna připravovaná jídla budou souviset s chmelem či pivem a jejich ingredience budou velkým překvapením. Vařit se bude na pivu ze Žateckého pivovaru,“  prozrazuje Libuše Novotná Pokorná. Kromě toho bude restaurace Chrámu Chmele a Piva po celý den točit zelené pivo a dobroty nabídnou i stánky s regionálními produkty z Poohří. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet originální pivní šlapohyb – pojízdnou hospodu Chmelobrany, poháněnou silou pijáků. „Atrakcí, která v Žatci ještě nebyla, se jistě stanou dva historické kolotoče. Zájemce bude vozit také kočár s koňmi,“ dodává ředitelka Destinační agentury. Chmelařské muzeum vystaví unikátní pivní betlém. Otevřeno bude, stejně jako v Chrámu Chmele a Piva, zdarma.
Během odpoledne se budou moci návštěvníci zaposlouchat do hudebních vystoupení skupiny TFC a divadelní ansámbl Bezevšeho potěší děti představením Z pohádky do pohádky. Program bude končit přibližně kolem páté hodiny.

Ohře v proměnách času

Výstava připravená v roce 2015 k výročí 1210 let od první zmínky o řece Ohři v historických pramenech. 

V průběhu letních prázdnin naleznete 17 roll-upů v kongresovém sále Městské knihovny Louny, kde naleznete hlavní a důležité informace o životě okolo řeky Ohře, která je 4 nejdelší řekou v ČR. Více informací naleznete na přiloženém plakátu.

Konference Stop and Stay 2016

Konference cestovního ruchu se letos zastaví v Lounech
Konference 'Stop and Stay', kterou pořádá Destinační agentura Dolní Poohří, se posouvá dále po toku řeky Ohře. Tentokrát se dvoudenní konference o regionálním cestovním ruchu zastaví v Lounech, a to 27. a 28. dubna 2016.
Osmý ročník konference nese podtitul „Ohře spojuje...“. Řeka zde bude pojítkem nejen mezi jednotlivými městy na Ohři a nejrůznějšími turistickými destinacemi, ale také mezi generacemi a mezi neziskovým sektorem a podnikateli. „Konference je zajímavá nejen pro organizace v cestovním ruchu jako jsou infocentra, ale také pro podnikatele, restauratéry, hoteliéry. Rádi bychom opět přizvali studenty středních škol, program bude tedy přizpůsoben i pro mladší generaci,“ vysvětluje ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná.
Příspěvky přednášejících představí nové trendy i možnosti financování v cestovním ruchu – odborné přednášky chystají zástupci Západočeské univerzity, CzechTourismu, Ministerstva pro místní rozvoj i Ústeckého kraje. Část příspěvků se bude věnovat také obnově historických památek, včetně prezentace Vernerova mlýna v Brlohu.  Účastníkům se představí partnerská města Dolního Poohří v Německu.  Ani letos nemůže chybět vtipná tečka na konec – tentokrát své aktivity představí sdružení Moře klidu, jež své landartové projekty na severu Čech halí do plánů na zatopení vytěžených hnědouhelných lomů mořskou vodou. Letos poprvé se budou na konferenci prezentovat také čerství držitelé certifikace „Poohří regionální produkt ®“.
Konference se bude konat v Kulturním domě Zastávka v Lounech. Opět bude pro účastníky připravena poznávací exkurze a doprovodný program. „Večerní program se ponese v duchu výročí narození císaře Karla IV., kterému jsou v Lounech věnovány celoroční oslavy. Téma exkurze s podtitulem Atraktivity naživo připravujeme,“ doplnila Libuše Novotná Pokorná.
Prvních pět let se konference Stop and Stay konala v Litoměřicích a před dvěma lety převzala její pořadatelství Destinační agentura Dolní Poohří. Konference se již zastavila v Žatci a Kadani. Letošní konference se uskuteční s podporou Fondu malých projektů Euroregionu Krušnohoří a jejími partneři jsou KC Zastávka, Západočeská univerzita v Plzni, CzechTourism, Hospodářská komora, Asociace regionálních značek, Centrum cestovního ruchu Litoměřice, OffroadSafari a sdružení Moře klidu. Mediálně akci podporují internetový magazín www.e-region.cz, časopis pro cestovní ruch Travel profi a časopisy Pohledy AMB a TIM.
Přihlášky je možné již nyní zasílat prostřednictvím internetových stránek www.stopandstay.cz. Na tomto webu je také možno listovat přednáškami z předchozích ročníků konference.

Zahájení turistické sezony v Dolním Poohří 2017

Kde jinde než u řeky Ohře může odstartovat turistickou sezónu region Dolního Poohří! Letošní zahájení, organizované Destinační agenturou Dolní Poohří, se rozprostře podél řeky mezi Kláštercem nad Ohří a Kadaní. Slavnost s Ohřinkou se koná v sobotu 29. dubna.
Zahájení nové turistické sezóny se bude odehrávat na úseku cyklostezky Ohře, značené číslem 6, která kopíruje tok řeky mezi Kláštercem nad Ohří a Kadaní. „Je to velmi příjemný a klidný úsek stezky, vhodný pro rodiny s dětmi. Výlet bude možné absolvovat jak na kole, tak pěšky,“ říká k programu ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná.  Na devět kilometrů dlouhém úseku bude turisty čekat šest stanovišť Putování s Ohřinkou. Jde o novou postavičku, která bude provázet Dolním Poohřím především děti. „Na zahájení turistické sezóny Ohřinku poprvé představíme veřejnosti a pokřtíme první  díl nové publikace Putování s Ohřinkou,“ doplnila ředitelka.
Program tedy začne v parku lázní Evženie v Klášterci nad Ohří, odkud v 10,00 hodin odstartují pěší a o hodinu později cyklisté. Cíl výletu bude na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani, u hotelu a restaurace Split. Tam také začne v půl jedné odpoledne další program. Zahraje kapela Brass Band, vystoupí kejklíř, děti uvidí pohádku O Kaprovi Divadelního ansámblu BezeVšeho nebo se mohou zapojit do rukodělných dílniček. Do programu je zahrnuto i předání certifikátů Poohří regionální produkt® zástupcům, kteří jej získali v poslední výzvě na konci března letošního roku.
Destinační agentura myslí i na dopravu návštěvníků, zejména těch dětských, kteří by cestu tam i zpět nezvládli. K dispozici bude kyvadlová autobusová doprava, která pojede v 9.15 hodin z autobusového nádraží v Kadani, zpět do Klášterce nad Ohří bude autobus od kadaňského Splitu odjíždět v 15.30 hodin, kdy končí program.

Křest knihy o kandidátech UNESCO

'Ústecký kraj na cestě ke světovému dědictví' zní název nové knihy, kterou její autoři pokřtí ve středu 9. prosince v Galerii Sladovna v Žatci. Publikace seznámí čtenáře se čtyřmi unikátními lokalitami Ústeckého kraje, které usilují o zápis na seznam Světového dědictví UNESCO.

Žatecká Galerie, kde křest proběhne, sloužila do 70. let 18. století jako obecní sladovna a patří také k  jednomu ze čtyř kandidátů Ústeckého kraje, přesněji ke komplexu chmelařských technických památek města Žatce. Na seznamu míst, která by si zasloužila být zapsána mezi nejvýznamnějšími světovými památkami, je také terezínský pevnostní systém, vystavěný na konci 18. století.  Zatím nejdelší cestu k nominaci urazila Hornická kulturní krajina Krušnohoří, kde společně o zápis usiluje česká i německá strana. Kniha obsahuje nejen zajímavé texty o těchto lokalitách, ale i celou řadu profesionálních fotografií, které dokládají jedinečnost míst. Knihu vydává odbor kultury  Krajského úřadu Ústeckého kraje v rámci oslav 15. výročí kraje.
„Součástí křtu knihy bude i slavnostní předání certifikátů novým držitelům značky „Poohří regionální produkt ®“, kterou od letošního roku Destinační agentura Dolní Poohří certifikuje originální výrobky, služby a zážitky z okolí řeky Ohře,“  říká ředitelka agentury  Libuše Novotná Pokorná. Křest a slavnostní předání začínají v 15,00 hodin.
 

Turistická karta Dolního Poohří

Novou turistickou kartu, díky které mohou návštěvníci regionu Dolního Poohří využívat zajímavé slevy a ještě vyhrát třeba wellness pobyt, vydává Destinační agentura Dolní Poohří. K dispozici bude zdarma v informačních centrech.
„Navazujeme na úspěšnou 4K kartu, která fungovala v minulých letech a poskytovala návštěvníkům zajímavé slevy na vstupné. V mnohém jsme ji ale vylepšili,“ vysvětluje ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná. Nová turistická karta bude číslovaná a nepřenosná. Na rozdíl od 4K karty ji návštěvníci Dolního Poohří získají zdarma a platit bude delší dobu – od června do října. K dispozici bude v informačních centrech Dolního Poohří (Klášterec nad Ohří, Kadaň, Březno u Chomutova, Žatec, Louny, Jirkov, Chomutov) nebo u poskytovatelů slev.
A co mohou získat návštěvníci za výhody?  Slevy na vstupném poskytne třeba zámek Červený hrádek, zoopark Chomutov, Horní Hrad, radniční věž v Žatci. Bonusy v podobě druhé prohlídky zdarma nabízí zámek Klášterec nad Ohří, Chmelařské muzeum v Žatci nebo Stekník, druhou hodinu zdarma můžete využít na Bowlingu Nový Svět v Lounech, v lázních Evženie v Klášterci nad Ohří si dokonce můžete na hodinu půjčit bezplatně pramici.
„Zejména pro návštěvníky z blízkého okolí je určena soutěž, spojená s kartou. Úkolem je nasbírat minimálně deset razítek z návštěvy zapojených atraktivit a poté odeslat kartu na naši adresu, “ informuje Libuše Novotná Pokorná.  Po uzávěrce, která je 14. listopadu, budou karty slosovány a na výherce čeká deset cen, mezi nimi například poukaz na wellness pobyt v Dolním Poohří, poznávací víkend či sud piva.
Projekt turistické karty podpořila Evropská unie v rámci Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko. Seznam jednotlivých míst i poskytované slevy je možné najít na letáčku, který je k dispozici v infocentrech společně s kartou, nebo na webu www.dolnipoohri.cz.

Přílohy:

Oslavy Karla IV. v Žatci

Stejně jako letošní turistická sezóna v Dolním Poohří začala, tak také skončí – tedy s císařem Karlem IV. Návštěva Karla IV. v Žatci v sobotu 15. října uzavře sérii akcí, kterou Destinační agentura Dolní Poohří připomínala 700. výročí králova narození a jeho význam v regionu podél Ohře. Tomuto tématu se věnuje i nová kniha, kterou agentura na oslavě pokřtí.
Oslavy se odehrají v sobotu odpoledne na Žižkově náměstí před žateckým pivovarem. Začnou ale u Městského divadla, odkud se ve 13 hodin vydá průvod družiny Karla IV., kterého stejně jako při letních oslavách v Klášterci nad Ohří ztvární herec Mojmír Maděrič. Během historického programu před pivovarem dojde mimo jiné na udílení práv městu Žatec, královskou hostinu, rytířský turnaj a šermířská vystoupení, dobovou hudbu i tanec. Během dne budou možné prohlídky Žateckého pivovaru. Otevřeny budou řemeslné stánky a také si návštěvníci budou moci zakoupit produkty se značkou „Poohří regionální produkt ®“. Pro děti budou připraveny dílničky a dobové hry.
„Osobnosti Karla IV. jsme se v Dolním Poohří věnovali po celý rok. Připomínkou toho bude i v dalších letech kniha 'Karel IV. v Poohří', kterou na žatecké slavnosti pokřtíme,“ vysvětlila ředitelka agentury Libuše Novotná Pokorná. Autorem knihy je kadaňský historik, docent Petr Hlaváček a autorem ilustrací ostrovský výtvarník Antonín Grafnetter. Společně už mají na svém kontě vloni vydanou knihu bájí a pověstí z Poohří.
Zřejmě nebude jen shodou náhod, že první písemná zmínka o chmelnicích v Žatci pochází z roku 1348, tedy z doby vlády Karla IV. Významná privilegia městu udělili již jeho předchůdci, Karel IV. mnohá z nich potvrdil a udělil městu tzv. solný monopol. Ze Žatce navíc učinil důležitou zastávku na cestě z Prahy do Norimberku.
Turistická sezóna 2016 v Dolním Poohří odstartovala v dubnu v Postoloprtech, kde představení připomnělo historickou událost z roku 1356, kdy český král a římský císař Karel IV. potvrdil zdejšímu benediktinskému klášteru Porta Apostolorum jeho práva. Velkou připomínkou výročí byla též letní Oslava řeky Ohře s Karlem IV. v zámeckém areálu v Klášterci nad Ohří.
Hlavním pořadatelem podzimních oslav je Destinační agentura Dolní Poohří spolu s Žateckým pivovarem, Střední školou COOP Žatec a Divadelním Ansámblem BezeVšeho.

Přílohy:

7. VÝZVA PRO REGIONÁLNÍ VÝROBCE

Posedmé se v březnu sejde komise, která rozhoduje o udělení certifikátů „POOHŘÍ regionální produkt ®“. Výrobci, poskytovatelé služeb či organizátoři z regionu podél řeky Ohře mají čas do 19. března, aby přihlásili své výrobky, služby nebo zážitky.
Certifikace pod vedením Destinační agentury Dolní Poohří probíhá už třetím rokem a katalog originální výrobků, služeb a zážitků z regionu Poohří obsahuje téměř tři desítky položek. Certifikát jedinečnosti získaly slané i sladké dobroty, nechybí ani nápoje včetně několika druhů piv i víno, řada originálních suvenýrů a dekorací a také několik zážitků, které návštěvníci nemohou prožít nikde jinde než v Poohří.
Kdo seznam rozšíří, rozhodne odborná komise 27. března v Žatci. Hodnotí nejen regionální charakter, ale také kvalitu, tradici, jedinečnost a podíl ruční práce. Žádost i kritéria získají zájemci na webu www.dolnipoohri.eu/poohri-regionalni-produkt. Proces certifikace je bezplatný. Certifikáty jsou platné dva roky a úspěšní žadatelé mohou modrobílé logo, symbolizující tok řeky, využívat na svých výrobcích či provozovnách. O jejich propagaci se pak stará i Destinační agentura.
„Na tuto turistickou sezónu připravujeme novou publikaci „Vychutnejte si Dolní Poohří“, která umožní návštěvníků vyzkoušet si certifikované zážitky a nahlédnout pod pokličku producentům z Dolního Poohří,“ prozradila Libuše Novotná Pokorná, ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří. Magazín bude mít premiéru na zahájení turistické sezóny 1. dubna v Žatci.
Cílem certifikace je propagovat a doporučovat turistům originální výrobky z daného regionu, v tomto případě podél celého toku řeky Ohře. Pro návštěvníky regionu  představuje logo snadnou orientaci, jak získat kvalitní a zaručeně místní službu nebo produkt. Všechny služby, zážitky a produkty si mohou zájemci prohlédnout na webu www.regionalni-znacky.cz/poohri.

Den řeky Ohře

Den Ohře, tradiční slavnost řeky, která putuje po jejím toku, se letos zastaví v Lounech. A protože se koná na závěr školního roku, v sobotu 30. června, bude program patřit především dětem.
Slavnost, pořádaná Destinační agenturou Dolní Poohří, na oslavu řeky Ohře se už konala v Kadani či Žatci, letos přišla řada na Louny. Program bude probíhat v sobotu 30. června od 14 hodin na lounském výstavišti u řeky.
Na začátek programu projde výstavištěm od pokladen do amfiteátru průvod, v němž nebudou chybět Ohřinka, víla Egerie a Ohřínek. Atraktivním bodem programu, do něhož se může zapojit každý, bude neckyáda na Ohři, která bude probíhat od 14.30 do 15.30 hodin v prostoru od zahrádek k mostu. Zájemci se mohou přihlašovat předem v lounském infocentru i na místě před zahájením. Podmínkou účasti je pouze originální plavidlo. Kromě toho bude na řece k vidění i plavení voru. V půl čtvrté bude možné navštívit klubovnu vodních skautů a od 16 hodin začíná komentovaná prohlídka Veslařského klubu Louny.
Po skončení neckyády, v půl čtvrté, začne kulturní program v letním amfiteátru. Zahrnovat bude kejklování pro děti s Ohřinkou a Ohřínkem, pohádku Divadla BezeVšeho a hudební vystoupení skupiny TFC Blues Gin. Od 18 do 21 hodin bude k příjemné atmosféře letního večera hrát kapela Refreš z Peruce a Flower Cower.
V pavilonu D výstaviště vedle letního amfiteátru bude probíhat promítání filmů – diváci uvidí například filmovou báseň Jaromíra Malého Krajina mého srdce či dokument Václava Cílka o řece Ohři. Během celého odpoledne si budou moci návštěvníci prohlédnout výstavy – panelovou expozici věnovanou řece Ohři a výstavu historických fotografií Loun. Děti se zabaví v tvůrčích dílnách a při soutěžích, otevřeny budou stánky s regionálními produkty i ukázky  řemesel. Vstup na akci je zdarma.

Poohří regionální produkt - 6. výzva

Už více než dvě desítky výrobků, služeb a zážitků nesou titul „Poohří regionální produkt ®“. Další příležitost mají regionální výrobci či poskytovatelé služeb nyní na podzim, kdy Destinační agentura Dolní Poohří, jež značku spravuje, vyhlašuje nové kolo certifikace.
Certifikační komise, která přihlášené výrobky a služby hodnotí, se sešla už pětkrát a značku „Poohří regionální produkt ®“  přidělila již třiadvacetkrát. „Obvykle vyhlašujeme výzvu pro místní podnikatele i organizace dvakrát do roka a letos je tomu také tak. Zájemci mají čas přihlásit se do 20. října,“ informovala ředitelka agentury Libuše Novotná Pokorná, která zároveň připomněla, že od první certifikace značkou Poohří právě uběhnou dva roky. To je důležité upozornění pro držitele těch prvních, neboť certifikáty jsou platné pouze dva roky a bude třeba znovu přihlásit i tyto služby a výrobky. „Pro přihlášené je celý proces certifikace bezplatný,“ upozornila ředitelka. Šesté kolo certifikace proběhne 31. října 2017. Žádost i kritéria získají zájemci na webu www.dolnipoohri.eu/poohri-regionalni-produkt.
Cílem certifikace je propagovat a doporučovat turistům originální výrobky z daného regionu, v tomto případě podél celého toku řeky Ohře. Komise hodnotí nejen regionální charakter, ale také kvalitu, tradici, jedinečnost a podíl ruční práce.  Pro návštěvníky regionu pak představuje logo s modrými vlnkami řeky Ohře, které mohou certifikovaní producenti používat, snadnou orientaci, jak získat kvalitní a zaručeně místní službu nebo produkt. Všechny služby, zážitky a produkty si mohou zájemci prohlédnout na webu www.regionalni-znacky.cz/poohri.

| | | |

Město Klášterec nad OhříÚstecký krajMěsto ŽatecMěsto KadaňMěsto Louny