O projektu

Tiskové zprávy

Konference Stop and Stay 2015 v Kadani

Konference Stop and Stay letos zavítá do Kadaně
Regionální konference cestovního ruchu Stop and Stay se stěhuje dále proti proudu řeky Ohře, do královského města Kadaň. Sedmý ročník dvoudenní akce bude probíhat 29. a 30. dubna v kadaňské Střelnici. Motto letošního ročníku zní: „Historie měst nás spojuje“.
Loňský ročník se konal v žateckém Chrámu chmele a piva a přinesl dva dny plné zajímavých informací o turistických atraktivitách Dolního Poohří i dalších míst v Ústeckém kraji, inspirací z jiných regionů i strategií pro zlepšení kvality turistické nabídky. Podobnou náplň bude mít i sedmý ročník v Kadani, jehož program se právě připravuje. „Čekají nás dvě desítky prezentací, které opět doplní 'atraktivita naživo',“ informovala Libuše Novotná Pokorná, ředitelka pořádající Destinační agentury Dolní Poohří. Tentokrát účastníci jednání zavítají do skanzenu Stará Ves v Chomutově a navíc je čeká večerní prohlídka Kadaně a prezentace regionálních produktů Brány do Čech. Během dvou dnů konference se bude hovořit o možnosti zápisu Františkánského kláštera v Kadani na seznam UNESCO, o cyklostezkách Labe a Ohře, o nové značce regionálních produktů Dolního Poohří, o podpoře Regionální rady Severozápad a Euroregionu Krušnohoří. Připomenou se také významná výročí – 1210 let od první zmínky o Ohři a 130 let Moldavské horské dráhy. Na řadu přijde i inspirativní prezentace úspěšných projektů a rekonstrukcí památek.
Konference Stop and Stay je určena pro všechny, kteří pracují a podnikají v cestovním ruchu či se v rámci neziskového sektoru tomuto tématu věnují, stejně tak jako médiím, která o turistice v regionu informují. Pět let se konala v Litoměřicích a vloni převzala její pořadatelství Destinační agentura Dolní Poohří. Pořadatelskými partnery konference v roce 2015 jsou Centrum cestovního ruchu Litoměřice a Kulturní zařízení Kadaň.
Přihláška na konferenci a další informace jsou k dispozici na webových stránkách www.stopandstay.cz.

Zahájení turistické sezony 2015

Dolní Poohří odstartuje turistickou sezónu na rozhledně
Destinační agentura Dolní Poohří zahájí turistickou sezónu 2015 poslední dubnovou sobotu na rozhledně na Červeném vrchu na Lounsku. 25. dubna dopoledne se mohou návštěvníci vydat na krátký turistický pochod z Loun.
Sraz účastníků je mezi 10.00 - 10.30 hodin u infocentra v Lounech na Mírovém náměstí, odkud se pochodníci vydají přes Dobroměřice k rozhledně na Červeném vrchu, známém také jako Červeňák nebo Stříbrník. „Trasa měří jen asi čtyři kilometry, takže výlet je vhodný i pro méně zdatné turisty a děti. Aby byla cesta zábavnější, připravujeme několik zastávek, kde budou účastníci plnit nejrůznější úkoly. Jaké – to se dozví turisté až na místě,“ zve na zahájení sezóny  ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná.
Za odměnu čeká pochodníky po splnění všech úkolů pamětní list a také drobné pohoštění v cíli trasy – na Ejemově chatě na vrcholu kopce. Rozhledna bude otevřena po celou sobotu, stejně jako občerstvení na chatě, takže na vrchol mohou dorazit i další návštěvníci, kteří nestihnou pochod. Jako vzpomínku na zahájení turistické sezóny si mohou zakoupit speciálně vydanou pohlednici s panoramatickým výhledem z rozhledny a otisknout si příležitostné razítko.
Chata na vrcholu Stříbrníku či Červeňáku v nadmořské výšce 271 metrů stojí od roku 1911, kdy ji vlastními silami vybudovali lounští turisté a pojmenovali po iniciátorovi stavby Josefu Ejemovi. Dřevěná Frotzelova rozhledna, která kopec převyšuje o 12 metrů, nabízí krásné výhledy na Lounsko a České středohoří. Otevřena je již od 21. března 2015, zatím o víkendech od 10 do 18 hodin.

Přílohy:

Oslavy výročí řeky Ohře už mají své logo

Oslavy 1210 let od první písemné zmínky o řece Ohři, které budou probíhat v roce 2015 po celé délce toku, už mají své logo. Vytvořila ho studentka střední školy ze Štětí. Organizační tým již také představil termíny hlavních akcí oslav. Největší slavnost věnovaná řece Ohři se plánuje na červen do Kadaně.
Cílem letošních oslav je připomenout význam řeky v životě našich předků i v současnosti. Jejich součástí proto bude například putovní výstava, kde budou moci návštěvníci na fotografiích a mapách porovnávat historickou a současnou podobu řeky a okolí. „Bude mapovat významné události, povodně, zemědělství a průmysl na řece, vývoj měst na ní. Výstava se během roku zastaví na mnoha místech podél celého toku řeky, včetně řady škol. Rádi bychom, kdyby se stala základem pro výukový materiál pro studenty,“ říká k výstavě ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná.
Historik Petr Hlaváček připravuje k vydání knihu Řeka Ohře v bájích a pověstech, kterou ilustracemi doplní Antonín Grafnetter, mimo jiné autor plakátů ke Dni Ohře, pořádanému v Karlovarském kraji vodáky. „Do souboru jsou zahrnuty pověsti od pramene Ohře pod Schneebergem v německých Horních Francích, přes jednotlivá města a regiony Karlovarského a Ústeckého kraje – až po soutok Ohře a Labe v Litoměřicích. Ve všech figuruje řeka Ohře buď jako přímý aktér bájného či pohádkového dění nebo jako výrazný areál vyprávění,“ říká ke knize Petr Hlaváček.
Hlavní oslavy proběhnou 27. června na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani.  Jejich součástí bude například světová premiéra originálního baletu Martina Šíla o víle Egerii v podání žáků ZUŠ Kadaň. „Získali jsme partnery na německé straně, takže oslavy začnou 18. dubna svěcením pramene řeky ve Smrčinách. Němečtí partneři plánují také pochod podél toku,“ říká k programu Libuše Novotná Pokorná.  V Karlovarském kraji se připojila Vodácká Ohře, v Žatci a Litoměřicích plánují pivovary uvařit speciální pivo a některé restaurace už chystají menu inspirované Ohří. Oslavy skončí v říjnu v Litoměřicích u veslařského klubu. „Rádi bychom touto cestou vyzvali další obce a města na řece, aby se připojily k oslavám a daly nám o svých akcích vědět,“ vyzývá ředitelka Destinační agentury.
Logo výročí řeky Ohře, které se stane součástí propagačních materiálů a připravovaného webu, je výsledkem soutěže studentů Vyšší odborné školy obalové techniky a Střední školy ve Štětí. Organizační tým vybral návrh studentky Anny Křížové (v příloze), děkuje však i dalším zapojeným studentům – Kláře Maškové, Michaele Králové a Janu Krieglerovi.
První zmínku o řece Ohři, tehdy zvané Agara našel kadaňský historik Petr Hlaváček ve středověkém análu  Chronicon Moissacense, který uvádí, že vojska římského císaře Karla Velikého roku 805 překročila Krušné hory a pokračovala do vnitrozemí údolím řeky Ohře. V roce 2015 tak uplyne 1210 let od prvního záznamu o tomto vodním toku.

PF 2015

Všem návštěvníkům Dolního Poohří přejeme v novém roce 2015 hodně zdraví, štěstí, úspěchů pracovních i osobních a budeme se těšit, že naší oblasti zachováte nadále přízeň.

Na vlně zážitků po Dolním Poohří

Nový propagační materiál s názvem „Na vlně zážitků po Dolním Poohří“ vydala Destinační agentura Dolní Poohří na začátku letošního roku.
Brožura slouží jako inspirace k návštěvě zajímavostí Dolního Poohří a to jak turistům, tak místním občanům. Na 28 stránkách se prezentuje 12 atraktivit z oblasti Klášterecka, Kadaňska, Žatecka, Lounska, Postoloprtska, Podbořanska Chomutovska a Jirkovska. Publikaci získáte na všech infocentrech Dolního Poohří nebo si ji můžete prohlédnout a stáhnout na webových stránkách www.dolnipoohri.cz.
Již nyní připravujeme další vydání této zážitkové brožury, aby stejně jako letos byla připravena pro nadcházející turistickou sezonu.

Kromě této publikace najdete v infocentrech i další nové materiály, které vydal Odbor dopravy Krajského úřadu Ústeckého kraje a to Jízdní řád a mapu sítě linek veřejné dopravy v Ústeckém kraji. 

Tak neseďte doma a vydejte se na „Vlně zážitků i poznání do Dolního Poohří“ na výlet.

Přílohy:

NOVÉ INFOCENTRUM V KADANI

Zdroj fota: www.mesto-kadan.cz Zdroj fota: www.mesto-kadan.cz

Město Kadaň se od konce srpna může pochlubit novým prostorem v ulici Jana Švermy, který byl zrekonstruován pro turistické informační centrum.
Jedná se o historický měšťanský dům v centru Městské památkové rezervace v Kadani, který prošel rozsáhlou revitalizací a je zapsán v ústředním seznamu kulturních památek ČR. Celý dům bude sloužit pro veřejnost, kde kromě informačního centra můžete využít úschovnu kol a v budoucnu by se měla přidat i cyklopůjčovna.  Dále zde najdete expozici Městského muzea v Kadani, která se věnuje historii královského města Kadaň spolu s městským modelem a Galerii Karla Havlíčka, jež se přesunula z Gotického hradu. V neposlední řadě tu využije řada návštěvníků veřejné toalety. Původní umístění infocentra nyní slouží již jako výstavní prostor Galerie Josefa Lieslera, kde se od 12. září uskuteční výstava s názvem Chuť (do) života občanského sdružení Egéria. Celý projekt revitalizace byl podpořen z Regionálního operačního programu NUTS2 Severozápad.

Zahájení turistické sezony v Dolním Poohří

Historicky první zahájení turistické sezony v Dolním Poohří proběhlo 27. dubna 2013 v Klášterci nad Ohří na cyklostezce č. 6 - Cyklostezka Ohře. Před samotným vyjetím cyklistů a výšlapem turistů, kteří se mohli posilnit malým občerstvením, což bylo cyklistické pivo s příznačným názvem "Kolečko", proběhlo v parku Lázní Evženie krátké vystoupení Divadelního Ansámblu Bezevšeho, který sehrál scénku s vodníkem řeky Ohře "Ohřínkem" a vodníkem řeky Labe "Polabáčkem". Zároveň byla vlita voda z Labe do Ohře a tím odstartována sezona. 

Jak zahájení vypadalo, tak na to se můžete podívat níže ve fotogalerii.

Nové webové stránky Dolního Poohří

Destinační agentura Dolní Poohří, o.p.s. na adrese http://www.dolnipoohri.eu spouští dnešním dnem nové oficiální webové stránky.

Propagační materiál města Louny získal ocenění

Město Louny se ve dnech 21.-23. března 2013 účastnilo mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Euroregion Tour v Jablonci nad Nisou. Ve společné expozici Destinační agentury Dolní Poohří, o.p.s., Města Louny a Města Žatec prezentovali pracovníci Městského informačního střediska město Louny a jeho nejbližší okolí. Návštěvníci se nejvíce zajímali o cykloturistiku, církevní památky - zvláště o lounský kostel sv. Mikuláše, ubytování a kulturní akce.

Veletrh navštívilo přibližně 4000 tisíce turistických nadšenců, hledajících možný cíl své letošní dovolené. Na veletrhu se prezentovalo 90 subjektů souvisejících s cestovním ruchem.

Během veletrhu proběhlo hodnocení propagačních materiálů, kterými se jednotlivé subjekty prezentovaly. Lounské propagační materiály odbornou porotu i návštěvníky velice zaujaly a odborná porota vyhlásila materiály nesoucí název „Poznej s námi Louny“ a „Poznejte s námi Louny“ – což jsou průvodci městem Louny pro děti a dospělé, jako 2. nejlepší po grafické a informační stránce. Na 1. místě se umístily materiály Českého Švýcarska, o.p.s., jako třetí se umístily materiály německého města Kaufbeuren.

Přílohy:

Konference Stop and Stay 2017

Voda, kolo, film spojuje... zní letošní podtitul konference 'Stop and Stay', kterou pořádá Destinační agentura Dolní Poohří. Devátý ročník se opět přesouvá do dalšího města na řece Ohři, tentokrát se zastaví 26. a 27. dubna 2017 v Klášterci nad Ohří. Vedle společenského setkání, série zajímavých přednášek a inspirací bude její součástí i předpremiéra nového filmu o Dolním Poohří.
„Pro letošní rok jsme trochu změnili rozložení dvoudenního programu. Začínáme ve středu společenským večerem a přednášky a diskuse pak budou pokračovat po celý čtvrtek. Z dotazníků, které účastníci předchozích ročníků vyplnili, totiž vyplynulo, že většina z nich nemá na celé dva dny čas. Museli si proto vybírat jen jeden konferenční den a některé zajímavé příspěvky jim přitom mohly uniknout, “ vysvětlila ředitelka Destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná.
Program konference je rozdělen do tří částí – první se věnuje vodě, přesněji inspiracím pro marketing oblastí, spojených s vodou - jako je tomu u Dolního Poohří. Zmíněné inspirace přinese účastníkům třeba Pohádkové Poodří nebo rybářská Ohře. Druhý blok nese podtitul „s kolem okolo řek“ a opět bude přinášet zajímavé zkušenosti, tentokrát s cykloturistikou. Mimo jiné se představí Cykloprojekty Nadace Partnerství či nedaleká Labská stezka. Třetím tématem devátého ročníku konference Stop and Stay je film. Posluchači se dozví o aktivitách Filmové kanceláře Ústeckého kraje i o jedné z nejoblíbenějších filmových destinací regionu – Žatci. Součástí tohoto odpoledního bloku bude i představení nového krátkého filmu o Dolním Poohří, který natočil filmař Jaromír Malý. Své inspirace pro film tento známý reklamní režisér představil už na minulém ročníku konference v Lounech.
Konference se bude konat v kině Egerie v Klášterci nad Ohří. Jednacímu dni bude předcházet ve středu 26. dubna setkání na zámku v Klášterci nad Ohří. Účastníky konference zasvětí do tajemství historie města místní divadelní spolek KLAS.
Destinační agentura Dolní Poohří pořádá konferenci již počtvrté, postupně se zastavila v Žatci, Kadani a Lounech.  Jejími partnery jsou Západočeská univerzita v Plzni, CzechTourism, Centrum cestovního ruchu Litoměřice a město Klášterec nad Ohří. Mediálně akci podporují internetový magazín www.e-region.cz, časopis pro cestovní ruch Travel profi a časopisy Kam po Česku, COT, Pohledy AMB a TIM.
Přihlášky je možné zasílat prostřednictvím internetových stránek www.stopandstay.cz. Na tomto webu lze také listovat přednáškami z předchozích ročníků konference.

1 | | | |

Město KadaňMěsto Klášterec nad OhříMěsto ŽatecÚstecký krajMěsto Louny