POOHŘÍ regionální produkt®

Regionální výrobky

10. výzva certifikace

10. VÝZVA PRO REGIONÁLNÍ VÝROBCE k předkládání žádostí o udělení značky „Poohří regionální produkt®“ Destinační agentura Dolní Poohří o.p.s. jako koordinátor značky vyhlašuje 10. výzvu k předkládání žádostí o udělení značky „Poohří regionální produkt®“. Značka patří do celorepublikové sítě Asociace regionálních značek. Žádosti se mohou podávat do tří kategorií: a) regionální výrobek b) regionální služba c) regionální zážitek Získaný certifikát platí na dva roky a opravňuje vítězné uchazeče k užívání značky „Poohří regionální produkt®“ na všech certifikovaných produktech i propagačních materiálech.

Chrámové pivo

Chrámové pivo, které se vaří v minipivovaru v Chrámu Chmele a Piva  sahá svými kořeny do středověké historie Žatce, dle dochovaných záznamů se např. Žatecký samec vařil ve 13. stol. K jeho chmelení je použit nejkvalitnější aromatický chmel. Jedná se o 11⁰ pivo, obsah alkoholu 4,5%, je nefiltrovaný a nepasterizovaný. Kromě Žateckého samce jsem patří i další piva vařená v minipivovaru. Během roku se vaří i piva k různým příležitostem.

Kontakt na výrobce :

Chrám Chmele a Piva CZ, p.o.

Nám.Prokopa Velkého 1951

438 01 Žatec
Mobil: 736 245 511

uorloje@chchp.cz

www.chchp.cz

Létající kameny a výrobky z opuky

Autorsky zpracované misky a svícny z přírodního kamene /opuky/, závěsné dekorace z říčního kamene Ohře doplněné českým broušeným sklem.

Kontakt na výrobce :

Eiwan ateliér

Eváň 118, 440 02 Eváň
Mobil: 724 269 513

eiwan@email.cz

Priessnitzovy zábaly víceúčelové

Zábaly Mamavis jsou patentově chráněny Úřadem průmyslového vlastnictví. Sloučením 3 vrstev klasického Priess.zábalu v jednu komfortní podobu. Lze využít dvěma způsoby – mokrá studená forma nebo suchý teplý zábal.

kontakt výrobce :

Mamavis s.r.o.

Jana Švermy 6, Kadaň
Mobil: 606 416 910

info@mamavis.cz

www.mamavis.cz

KOŠTICKÉ DESTILÁTY, LIKÉRY A PÁLENKY

Ve snaze předložit náročnému zákazníkovi nejkvalitnější destilát, byla zde zahájena výroba pravého destilátu z jablek, ve Francii známého pod názvem "CALVADOS". Aby bylo docíleno co nejjemnější chuti a výrazné vůně destilátu, byla zvolena odrůda Golden Delicious. Jedna z nejsladších odrůd jablek. Za účelem dobrého vyzrání ovoce, bylo nutno ponechat plody na stromech až do prvních listopadových mrazů, kdy je šťáva v ovoci nejkoncentrovanější. Další specialitou našeho lihovaru je Koštický bylinný destilát se specifickou chutí a vůní směsi bylin a koření dle staré receptury. Sortiment výrobků z Karfíkova dvora v Košticích je zhruba na 30 druhů, takže si určitě vybere každý.
Původním záměrem farmy Karfíkův dvůr byla intenzivní ovocnářská výroba. Avšak z důvodů problematického obchodování s ovocem jsme se zaměřili na jeho zpracování. V roce 1997 jsme vybudovali sušárnu ovoce a v roce 1999 jsme vybudovali ovocný lihovar.
Samotná technologie výroby je vedena co nejpomaleji a nejšetrněji, aby se uvolnilo největší množství aromatických látek a docílilo se tím ušlechtilého výrobku lahodného svou chutí i vůní. Pro zvýšení jakosti destilátu se používá přírodní způsob zrání v dubových sudech, které propůjčují destilátu neopakovatelné aroma.

Karfíkův dvůr
Ovocný lihovar, pálenice a moštárna
Nábřežní 11
439 21 Koštice
tel.: 604 273 035
lacequi@quick.cz

http://karfikuvdvur.webz.cz/

Ing. Vratislav Novák
telefon: 737 530 534

KYNŠPERSKÝ ZAJÍC

Kynšperské pivo je jedinečné díky používání vysoce kvalitních surovin pocházejících z přesně vymezených oblastí, klasické technologii a postupu výroby, a v neposlední řadě i pivovarské tradici v českých zemích. Na čepu jsou piva jako 10° světlá, 12° světlý, polotmavý, tmavý či zelený ležák a vídeňský speciál. Pro různé příležitosti se vaří i další speciály.

Městu Kynšperk bylo potvrzeno várečné právo roku 1579 císařem Rudolfem II. V roce 1620 byl na místě starého pivovaru postaven nový pivovar včetně sladovny. Během 18. století získal majetek města Kynšperka včetně pivovaru rod Metternichů, kteří zde vládli až do roku 1734 a v první polovině 18. století patřil Kynšperský pivovar mezi 10 největších pivovarů Loketského kraje. Roku 1840 začíná nová historie pivovaru pod vedením rodu Haasů z Hasenfelsu, kteří vlastnili pivovar do roku 1945. V druhé polovině 19. století byl pivovar rozšířen a vybaven strojním pohonem. Kapacita pivovaru byla deset tisíc hektolitrů piva ročně. Pivo bylo do vzdálenějších míst rozváženo vlakem. Na přelomu 19. a 20. století byl pivovar kompletně přebudován. Z původního pivovaru zůstala jen sladovna a sklepy. Vzhled pivovaru odpovídal tehdejší průmyslové architektuře a její některé prvky můžete shlédnout i dnes. Pivovar měl i moderní technologické vybavení, přičemž v roce 1911 byl pivovar napojen na vodovod. Na konci dvacátých let byl pivovar znovu modernizován. Největší novinkou byla instalace stáčecí linky lahví. Po osvobození Československa byl pivovar v roce 1945 konfiskován a v roce 1947 předán do správy jako Okresní kynšperský pivovar. V roce 1951 bylo rozhodnuto o jeho likvidaci. Dnem 30.12.1951 byl pivovar uzavřen s výjimkou sladovny. Zařízení pivovaru bylo odvezeno a z objektů byly vytvořeny sklady. Roku 2011 se začíná psát nová kapitola pivovaru v Kynšperku. Postupně je pivovar rekonstruován na komplex pod názvem "Kynšperský dvorec", který obsahuje: Pivovar o kapacitě 10 000hl s možností jeho rozšíření, pivovarskou restauraci „Šenkovna u Zajíce“ s kapacitou 280 míst v klenutém prostoru bývalé spilky se zimní a letní zahradou, dětské hřiště s minizoo, pivovarskou prodejnu a další. V neposlední řadě se v tuto chvíli pracuje na novém hotelu o kapacitě 100 lůžek s wellnes a relax centrem.

Kontakt na výrobce:

Kynšperský Pivovar s.r.o.
Sokolovská 482/40
357 51 Kynšperk nad Ohří
tel.: 352 669 493
info@pivovar-kynsperk.cz
www.pivovar-kynsperk.cz

www.facebook.com/PivovarKynsperk

fotografie Ředitel pivovaru

KDOULOVÁNÍ NA MLÝNĚ V BRLOHU

Vernerův mlýn je rozsáhlý hospodářský a přírodní areál včetně sadu, kde se po dlouhá léta daří pěstovat dnes již netradiční ovoce – kdoule. Mlýn byl v dřívějších dobách využíván především k mletí obilí. Dnes se po jeho rekonstrukci do jeho zdí navrací život a slouží zejména jako turistická památka, která návštěvníkům přibližuje, historii mlynářství, pekařství a dalších zapomenutých řemesel. Významným technickým prvkem je stoletý dieselový motor, který slouží dodnes.

Vedle stálých expozic zapomenutých řemesel, se konají i příležitostné akce či pravidelné jako je vaření kdoulového džemu či povidel a to zejména na podzim, kdy kdoule dozrávají. Kdoulování není žádný náročný proces a zvládnou jej dospělí i děti. Tak přijeďte za zážitkem do Brlohu u Loun a odvezte si dobrotu z dnes již netradičního ovoce, které je podobné svým tvarem jablku a hrušce a je plné vitamínů.

Vernerův mlýn, o.p.s.
Brloh 26
440 01 Louny
tel.: 607 952 347
vernermlyn@seznam.cz
http://www.vernermlyn.cz

fotografie Vernerův mlýn Brloh u Louny

MOŠTY Z NAŠEHO REGIONU

Naše moštárna je vybavena jednou z nejmodernějších technologií na výrobu přírodních šťáv a moštů. Tato moderní linka dokáže velmi šetrně za studena vylisovat s maximální výtěžností různé druhy ovoce a zeleniny na velmi lahodnou šťávu plnou vitamínů, vlákniny, minerálních látek a mnoho dalších prospěšných nijak neupravených přírodních zdrojů. Dále tato linka mimo jiné nabízí způsob na výrazné omezení sedimentačních kalů a velmi šetrné pasterizace s následným plněním do ekologických obalů. Pouhým vylisováním za studena s možností velmi šetrné pasterizace pro dlouhodobé uchování čerstvé štávy. V sortimentu je nabízeno cca 19 druhů moštů a to jednodruhových nebo vícedruhových. U většiny je hlavní složkou jablečná šťáva v kombinaci s dalším ovocem či zeleninou.
Firma Moštárna Louny, která se obchodem a zpracováním ovoce zabývá již 20 let. Svého času zdárně řadu sezon provozovala Frutu v Žatci, kde se vyráběl jablečný a hruškový koncentrát s následnou zahraniční expedicí. Díky dlouholetým zkušenostem se majitelé rozhodli rozšířit činnost s ovocem a zpracováním čerstvého ovoce a částečně i zeleniny na čisté přírodní šťávy – mošty.

Kontakt na výrobce:

Moštárna Louny
Vladimírská 2501
440 01 Louny
tel.: 602 319 623
tel.: 608 160 881
info@mostarnalouny.cz
http://www.mostarnalouny.cz
http://fb.com/mostarnalouny

fotografie Majitelka firmy

Město Klášterec nad OhříMěsto LounyMěsto KadaňMěsto ŽatecÚstecký kraj