Načítám mapu…
Vytvořil: Libuše Novotná Pokorná (dolnipoohri(zavináč)seznam.cz)
Oblast: Chomutov
Bod zájmu: Sport, Kultura, Příroda
Určeno pro: Rodina, Rodina s malými dětmi, Zdatný turista, Senior, Handicapovaný
Jak: Autem, Na kole, Pěšky, Na běžkách
Praktické informace:
Zalesněný ostrůvek uprostřed komplexu imisních holin. Prudký sráz Mlýnského vrchu k říčce Kameničce asi 3 km severozápadně od obce Bečov.
Katastrální území:Bečov
Výměra: 38,88 ha
Nadmořská výška: 690—803 m
Vyhlášeno: 1994
GPS: 50°31'25.820000000410346"N, 13°18'36.047999998863816"E
Web: www.echomutov.cz
Email: info@echomutov.cz
Adresa: Blatno, okres Chomutov
GEOLOGIE
Horniny krušnohorského krystalinika proterozoického stáří jsou tvořené biotitickou a muskovit-biotitickou pararulou, zčásti migmatitizovanou. Na strmém svahu a pod ním se hromadí suťové sedimenty. Skalní výchozy ve svahu jsou modelované mrazovým zvětráváním. Dno tektonicky podmíněného údolí (předpokládaný zlom) zakrývají aluviální náplavy Kameničky. Půdy jsou podzolové, převážně hlinitopísčité a písčitohlinité.
KVĚTENA
Vegetace chráněného území náleží k bikovým bučinám s bylinným patrem, v němž se uplatňují věsenka nachová (Prenanthes purpurea), kokořík přeslenatý (Polygonaturn verticillaturn), pstroček dvoulistý (Maianthemurn bifolium), sedmikvítek evropský (Trientalis europaea), některé druhy kapradin — kaprad‘samec (Dryopteris filix-mas), kaprad‘ rozložená (Dryopteris dilatata), bukovník kapraďovitý (Gymnocarpiurn dryopteris).
ZVÍŘENA
Z lokality jsou uváděny běžné boreální druhy. Ze savců je hojný jelen evropský (Cervus elaphus) a prase divoké (Sus scrofa). Zptáků byl pozorován čáp černý (Ciconia nigra), konipas horský (Motacilla cinerea), holub doupňák (Colurnba oenas) a skorec vodní (Cinclus cinclus).
LESNICTVÍ
Přírodní rezervace tvoří významný stabilizační prvek v imisemi postižené oblasti Krušných hor. Jedná se o ojedinělou lokalitu původních bučin. Stromy jsou v rezervaci vitální, plodí a přirozené zmlazení výrazně pomáhá k obnově. Vtroušeny jsou další dřeviny, hlavně javor klen, smrk ztepilý, ojediněle jilm horský.
VYUŽITÍ
V lesních porostech se hospodaří podle lesního hospodářského plánu, zpracovaného v součinnosti s ochranou přírody s ohledem na zachování genofondu porostu.
Převzato z publikace: Kuncová J. a kol. (1999): Chráněná území ČR - svazek Ústecko. Vydala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha, str. 84
Líbí se: 0× Nelíbí se: 0×